دموي سايت ساز
تبليغات

تبليغات سايت

سايت هاي مرتبط
نظرسنجي
نظرشما در مورد سايت چيست؟
خيلي خوب
بسيار خوب
بد
اوقات شرعي
لینک های ورود
(1)localhost
اخبار برگزیده
اجراي طرح تحول اقتصادي موجب توسعه متوازن در كشور مي‌شو

چهارشنبه,11 مهر 1387 ساعت 21:54:33

تعداد بازديد(2)

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه گاردين چاپ لندن، «هوراس اينگداهل» دبير دائمي هيئت داوران جايزه ادبي آكادمي سوئدي نوبل در پي اظهاراتي درباره ادبيات امروز كشور آمريكا گفت: «در تمام فرهنگ‌هاي بزرگ هنوز ادبيات غني و قدرتمندي حضور دارد، اما نمي‌شود به اين نكته توجه نكرد كه هنوز اروپا مركز ادبي جهان است و نه ايالات متحده آمريكا.»
«اينگداهل» كه شهرت زيادي به واسطه اعلام برندگان نهايي جايزه نوبل كسب كرده است، با اين اظهارات خشم نويسندگان و منتقدان ادبي آمريكا را برانگيخته است.
وي همچنين به كاستي‌هاي ادبيات امروز آمريكا اشاره كرد و گفت: «آمريكا امروز فوق‌العاده منزوي و گوشه‌گير است. آمريكاي‌ها به اندازه كافي [آثار ديگر كشورها] را ترجمه نمي‌كنند و به اندازه كافي در گفتمان ادبي بزرگ جهان شركت ندارن و. غفلت زيادي در اين زمينه دارند.»
آكادمي نوبل پانزده سال است كه به هيچ نويسنده آمريكاي جايزه نوبل اهدا نكرده است و به همين خاطر گفته‌هاي اخير دبير هيئت داوران آن موضع رسمي اين آكادمي را نسبت به ادبيات امروز آمريكا مشخص مي‌كند.
«جان آپدايك»، «جويس كرول اوتس»، «فيليپ راث» و «پل آستر» از نويسندگان مهم امروز آمريكا هستند كه بارها نام‌شان در فهرست‌هاي گمانه‌زني برندگان احتمالي جايزه ادبي نوبل ديده شده است.
گاردين با اشاره به اظهارات اخير دبير هيئت داوران جايزه نوبل در مطلبي نوشته كه با توجه به اين گفته‌ها امسال هم اميدي به اهداي نوبل به نويسندگان آمريكايي وجود ندارد.
اين در حالي است كه ادبيات آمريكا پيش از اين يكي از مخاطبان هميشگي آكادمي نوبل بوده است و نويسندگاني چون «ارنست همينگوي» و «ويليام فاكنر» از مهم‌ترين نويسندگان آمريكايي محسوب مي‌شوند كه در فهرست برندگان تاريخ نوبل حضور دارند.
«هارولد اوگنبروم» نويسنده و منتقد درباره اظهارات «اينگدهال» به خبرگزاري فرانسه گفت: «چنين نظري به اين معناست كه اينگدهال ادبيات مستقل امروز آمريكا را به خوبي مطالعه نكرده است و با توجه به سابقه‌ كاري‌ و سن‌اش ديد خوبي در اين رابطه ندارد.»
«مايكل ديردا» منتقد ادبي برنده جايزه پوليتزر نيز در همين رابطه گفت: «عكس‌العمل كلي من اين است كه ايشان در مقابل كشوري به اين گوناگوني تنها به گوشه‌گيرهاي ادبيات آن توجه كرده است.»
«دويد رمنيك» از مجله معتبر «نيويوركر» نيز در همين رابطه گفته است: «هميشه تصور اين است كه دبير دائمي چنين آكادمي بايد آدم باهوش باشد اما وقتي به چشم‌پوشي آن‌ها از پروست، ناباكوف و بعضي از نويسندگاني كه نوبل نبردند نگاه مي‌كنيم، مي‌فهميم كه با توجه به تاريخ نوبل اين اظهارات كاملا قابل‌ پيش‌بيني است.»
«هاروكي موراكامي» نويسنده ژاپني رمان «كافكا در ساحل»، «ماريو بارگاس يوسا» نويسنده و منتقد معروف پرويي و «ميشل هولبك» نويسنده پرآوازه فرانسوي از ديگر اسامي گمانه‌زني‌هاي اخير منتقدان ادبي جهان براي جايزه آكادمي نوبل سال 2008 هستند.

ارسال خبر نسخه قابل چاپ بازگشت

منوهاي اصلي
امروز
شنبه 3 فروردین 1398
جستجو
ده بازديد آخر
127.0.0.1
127.0.0.1
192.168.0.254
192.168.0.254
192.168.0.254
127.0.0.1
127.0.0.1
127.0.0.1
127.0.0.1
127.0.0.1
آمار سايت
كاربران آنلاين1
بازديد امروز784
كل بازديدها963

ParsiNIC.com